trarzh-CNenfrdeitja
  • (0414) 552 10 23
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tuba DEMİR

Tuba DEMİR

 -SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Merhabalar, ben Tuba Demir 1988’de SİVEREK te doğdum. İlköğretim ve Liseyi SİVEREK te okudum.2008 yılında Fen Bilgisi Öğretmenliği kazanıp, tekrar sınava girip 2010 yılında Dicle Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği kazandım 2015 yılında bitirip, iş yeri açmaya karar verdim, Aile desteğiyle…

ELEKTRİK ELEKTRONİK  MÜHENDİSLİĞİNDEN   BAHSEDER MİSİNİZ?

Elektrik enerjisinin en ekonomik yollarda üretimini ve dağıtımı; elektrik donanımlarının parça ve sistemlerinin yapımını planlayan ve sistemini  kurup çalışmaya sağlayan kişilerdir.
Elektrik  Elektronik mühendisliği çok farklı bir alandır. Bölümü okumak sabır , çalışma ve gayret gerekir. Sorumluluk bilincine sahip ,düzenli ve sistemli çalışma alışkanlığına , elektrikle ilgili akıl yürütme gücüne, fizik  konularına içten bir ilgiye, bir işi planlama dan önce derinliğine araştırma alışkanlığına, ileriyi görebilme, koşulları değerlendirebilme ve değişik görüşleri anlamaya çalışma gücüne, başkalarını yönetebilme, başkaları ile işbirliği yapabilme gibi kişilik özeliklerine sahip olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMINDAN VE KOŞULLARINDA BAHSEDER MİSİNİZ?

Elektrik mühendisleri fabrikalarda, elektrik santrallerinden  şantiyelerde, araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında çalışırlar. Genellikle büroda çalışırlarsa da zaman zaman santrallerde görüntü şantiyelerde tozlu ortamlarda görev yaparlar. Elektrik dağıtımı alanında çalışırlar ise görevlerini açık havada yürütürler.

Ben projeye ağırlık verdiğim için çoğu zamanım büroda  geçer .Tabi bir güneş enerji santralinde  de 6 aylık şantiye şefi olarak çalıştım.

BU BÖLÜMÜ GENÇLERE ÖNERİR MİSİNİZ?

Bölüm olarak çok zorlukları var. Bölge halkı olarak kadın mühendis olunca bir adım geri atıyorlar tabi bu işini yapmak için engel değildir.Mezun potansiyelimizi ve sektör dünyasına daha fazla katkıda bulunmamız işin mevzuata uygub güneş enerji sektörüne yatırımların artmasını desteklemek gerek.Bu noktada kurum ve STK ları ortak hareket etm

© 2019 - Siverek Ticaret ve Sanayi Odası Resmi Web Sitesi - Web Tasarım: Koray ÇOKOL