Tarihçe

Oda Tarihçesi

(0 oy)

Osmanlı ekonomisinin 19. yüzyılında gelişme sürecinin göstergelerinden biri de Ticaret Odalarıydı. Türkiye'de ilk kez 1879 yılında Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası kurulmuştur. Daha sonra sırasıyla İstanbul, Trabzon, Muğla, İzmir, Antalya, Mersin, Balıkesir, Bursa, Asana, Eskişehir, Kayseri'den sonra 1896 yılında Siverek "Ticaret Ziraat ve Sanayi Odaları" adı altında örgütlenmiştir.

1924 Devlet Salnamesi'nin 663. sahifesinde Siverek'te bir Ticaret ve Sanayi Odası'nın bulunduğu belirtilmektedir. 1936 tarihinden 21 şubat 1953 tarihine kadar Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Siverek mümessil azalığı olarak faaliyetini sürdürmüştür. Ekonomi ve Ticaret Vekaletinden gelen 16.01.1953 gün ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü Odalar ve Borsalar  4-700/323 sayılı emirnamelerince Siverek Ticaret ve Sanayi Odası olarak müstakil kuruluşunu gerçekleştirmek üzere 22.03.1953 tarihinde yapılan seçim sonucunda kuruluşunu gerçekleştirip bugüne  kadar faaliyetini sürdürmektedir.


1953 Yılından Günümüze Görev Yapmış Meclis Başkanları

1 İbrahim ÇELAKIL    01.04.1953-21.10.1954
2 Bekir EREN    26.11.1954-04.12.1955
3 Hasan UZUN  05.12.1955-27.11.1959
4 Hacı Ali BUCAK      28.12.1959-04.08.1960
5  A.Kadir KADIRAĞAGİL     05.08.1960-05.12.1963
6  İş Bankası Müdürü Fehmi GÜREL 06.12.1963-29.11.1964
7 İş Bankası Müdürü Adil YAVEROĞLU 30.11.1964-15.11.1965
8  İş Bankası Müdürü Bedii DEMİRSEREN 06.11.1965-23.11.1965
9  Zer Bank Temsilcisi M.Lütfü BAYRAM 24.11.1966-24.11.1967
10 Mahmut BAYAR   25.11.1967-14.11.1968
11  Mustafa AĞAÇHAN   15.11.1968-11.11.1968
12  Sezai TİMUR     12.11.1969-03.12.1978
13  Bekir GEÇDAL    04.12.1978-28.03.1986
14  Mehmet SUN    29.03.1986-11.11.1987
15  Mehmet Hilmi AYAYDIN 12.11.1987-16.11.1999
16  Ahmet Ersin BUCAK 17.11.1999-22.01.2009
17  Zübeyir KILIÇ 23.01.2009-Devam


1953 Yılından Günümüze Görev Yapmış Yönetim Kurulu Başkanları

1 Bekir Sami SAYAR(KARAHANLI)    01.04.1953-21.10.1954
2 Ömer TÜRKOĞLU  26.11.1954-27.12.1959
3 İbrahim ÇELAKIL    28.12.1959-04.08.1960
4 Bekir Sami KARAHANLI 05.08.1960-26.12.1961
5 İzzet GÜRÜZ    27.12.1961-21.12.1961
6 Turan KİRAZ  22.12.1962-05.12.1963
7 Ferit KARAHAN   06.12.1963-23.11.1966
8 Ramazan PARLAK 24.11.1966-24.11.1967
9 Sakip BAYAR      25.11.1967-14.11.1968
10 Ramazan PARLAK   15.11.1968-11.11.1969
11 Mehmet Hilmi AYAYDIN 12.11.1969-13.04.1986
12 Kadri ÖZEYRANOĞLU 14.04.1986-28.02.1995
13 Mehmet SUN   02.03.1995-29.07.2008
14 Zübeyir KILIÇ     01.08.2008-27.01.2009
15 Ahmet Ersin BUCAK     28.01.2009-09.03.2011
16  Salih Serdal BUCAK   16.03.2011-Devam

 

1953 Yılından Günümüze Görev Yapmış Genel Sekreterler

1  Abdülkadir SİYAHHAN   01.04.1953-14.02.1955
2 Selahattin TİMUR 05.03.1955-08.01.1957
3 M.Emin HANOĞLU 05.08.1960-02.07.1967
4 Kenan MÖRÜY  03.07.1965-27.09.1978
5 M.Emin HANOĞLU  27.09.1978-01.01.1979
6 Ramazan BUZLUDAĞ   30.12.1988-Devam
BU HABER 1561 DEFA OKUNDU. Son Düzenlenme Cumartesi, 16 Ocak 2016 20:40

İletişim Bilgileri

  • Cumhuriyet Caddesi İspahi Pazarı Üzeri K:1 No:44-45 SİVEREK/ŞANLIURFA
  • (414) 552 10 23
  • (414) 552 23 51
  • siverektso@tobb.org.tr
  • siverek@siverektso.org.tr

Sosyal Linkler